Obraz Ładujący

Banksy vs. EUIPO. Anonimowy artysta nie ma praw autorskich

Anonimowość to jeden ze znaków rozpoznawczych Banksy’ego. Właśnie, stracił przez nią prawa do dwóch swoich prac. Ale wygląda na to, że na ujawnienie jego tożsamości przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.   To nie pierwsze tego typu przygody znanego-nieznanego artysty. Już …

Wakacyjny przewodnik po prawie autorskim

Wakacje to okres wzmożonej aktywności w mediach społecznościowych. Wg. badań blisko połowa urlopowiczów zamieszcza na swoich profilach bieżące relacje z wyjazdów, a tylko nieco ponad 10 % decyduje się na całkowite odcięcie od urządzeń mobilnych z dostępem do Internetu. A …

Twórcy memów też mają prawa autorskie. Gdzie leży granica modyfikacji utworu?

Modyfikacja cudzego utworu, to jeden z najistotniejszych tematów w kontekście prawa autorskiego. Zarówno z perspektywy twórcy, którego prawo do integralności utworu jest kluczową prerogatywą, jak również osób przerabiających, którzy często nie wiedzą jak robić to zgodnie z prawem.   Niektórzy …

Creative Commons. Jak działają wolne licencje?

W przeciwieństwie do standardowych licencji, te nazywane wolnymi, opierają się na idei wolności i jak najszerszego dostępu do dzieł, które korzystają z ich ochrony. Niedługo minie 35 lat od pierwszych prób stworzenia wolnego systemu korzystania z utworów. Wolna licencja to umowa licencyjna z mechanizmem …

Prawo autorskie w edukacji – o czym pamiętać w procesie edukacji

Wprawdzie obecnie to sytuacja pandemiczna decyduje o perspektywie powrotu uczniów do placówek oświatowych. Niezależnie jednak od sposobu nauczania, nie należy zapominać, że proces edukacyjny jest pełen prawa autorskiego i możliwości jego naruszenia. Jak nie pogubić się w gąszczu przepisów?   ETAP …

Jak bezpiecznie korzystać ze zdjęć udostępnianych na Facebooku?

Ostatnio pisaliśmy o sprawie dotyczącej nielegalnego wykorzystania zdjęć na Instagramie. Dziś zajmiemy się Facebookiem, a sprawa jest o tyle ciekawa, że dotyczy fotografii skradzionej przez… partię polityczną. Przed Sądem Apelacyjnym w Warszawie toczył się interesujący proces zakończony wyrokiem wydanym 29 czerwca 2020 r. Pozew …

Idea copyleft. Jakie licencje obowiązują na Wikipedii

15 stycznia 2001 roku została założona Wikipedia – internetowy serwis, który zrewolucjonizował podejście do specjalistycznej wiedzy i pomógł w napisaniu niejednej pracy dyplomowej. 20 rocznica powstania serwisu to dobra okazja, aby przyjrzeć się jak działa najsłynniejsza darmowa encyklopedia.   Słowo „wiki” pochodzi …

Jak księgarze dali początek prawu autorskiemu

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że genezy ochrony prawa autorskiego należy szukać w przywilejach księgarzy z późnego średniowiecza. Obchodzony 13. grudnia Dzień Księgarza to dobra okazja, by przyjrzeć się bliżej temu aspektowi działalności księgarskiej. Rozwój przywilejów udzielanych wynalazcom miał znaczący wpływ na …

Zatrzymać mowę nienawiści – jak bronić się prawnie?

„Mowa nienawiści to ogół wypowiedzi zawierających elementy wyszydzające, poniżające osobę lub grupy osób ze względu na ich cechy takie, jak np. płeć, kolor skóry, wyznanie, niepełnosprawność”[1] Albo to, że po prostu są.   Sukcesywnie, od kilku lat, Internet zalewany jest treściami, …

Czy tłumaczenie to odrębny utwór?

Tłumacze wszystkich krajów zrzeszonych w Organizacji Narodów Zjednoczonych obchodzą swoje święto 30 września. Międzynarodowy Dzień Tłumacza to dobra okazja, aby przyjrzeć się ich pracy… pod kątem prawa autorskiego. Pierwszym znanym uczonym, któremu przypisuje się wykonywanie zawodu był św. Hieronim. To właśnie …

Praca dyplomowa na zamówienie – częsta praktyka czy niebezpieczny proceder?

Czy kiedyś przytrafił wam się sen, w którym musieliście powrócić do szkoły i ponownie przejść przez proces edukacji? Dla kilku tysięcy osób, ten koszmar stał się rzeczywistością, gdyż pod koniec sierpnia małopolska policja rozbiła grupą świadczącą usługi tworzenie prac dyplomowych za pieniądze. …