Obraz Ładujący

Razem dla kultury

Jednym z głównych celów projektu jest propagowanie świadomego uczestnictwa w kulturze cyfrowej oraz budowanie wspólnoty twórców i odbiorców kultury. Do udziału w promocji projektu zaprosiliśmy ambasadorów Kampanii społecznej Legalna Kultura. Projekt #JaToRozumiem wspierają m.in. Roksana Węgiel, Joanna Kulig, Urszula Dudziak, Piotr Głowacki, Maciej Musiałowski i Grażyna Szapołowska.

Andrzej Pągowski

 “Mam nadzieję, że zrozumieliście wszystko, bo ja to rozumiem!”

 

Sandra Drzymalska

 “Bardzo się cieszę, że są dla was ważne sprawy własności intelektualnej. Ja to rozumiem!”

 

Agnieszka Dygant

“Wiem, że rozmawiacie o ważnych rzeczach, dla mnie też istotnych. O prawach autorskich, czyli o wszystkim, o czym rozmawiać trzeba i warto. (…) Jestem żywo zainteresowana tym, żeby widzowie oglądali rzeczy ze źródeł legalnych (…) To jest moja praca, życie, coś co bardzo szanuję i chciałbym, żeby inni też to szanowali.”

Piotr Głowacki

Wytwory intelektualne są takim samym przedmiotem obrotu, jak samochody. Albo samochody są takimi samymi wytworami intelektualnymi, w których cenie jest zawarta zapłata za pomysł, za artystyczne podejście do tematu. Że tam w samochodzie również jest sztuka. Kiedy my wytwarzamy dzieło sztuki, które polega na byciu razem i snuciu opowieści, może  być trudno zauważyć, że to też jest przedmiot, którym się wymieniamy.

 

Rafał Zawierucha

 “Prawa własności intelektualnej są bardzo ważne. Warto o to dbać i domagać się tego we wszystkich umowach związanych z prawem autorskim, przekazaniem wizerunku, na wszystkich polach eksploatacji znanych i nie znanych. Ja to rozumiem!”

 

Andrzej Seweryn

 “Mam głębokie przekonanie, że to co robicie ma ogromne znaczenie, nie tylko dla was, ale dla ludzi, z którymi macie kontakt. (…) Dla ludzi, którzy pracują w najróżniejszych zawodach, w których mają problemy związane z własnością intelektualną. Świat staje się coraz bardziej skomplikowany, prawo staje się coraz bardziej skomplikowane, a możliwości nieuczciwości coraz większe.”

 

Grażyna Szapołowska

 “Prosto z planu filmowego Grażyna Szapołowska pozdrawia uczestników warsztatów. Ja to rozumiem!”

 

Maciej Musiałowski

 “Prosto z planu filmowego Maciej Musiałowski pozdrawia uczestników warsztatów. Ja to rozumiem!”

 

Urszula Dudziak

 “Prosto z czerwonego dywanu filmu „Jak zostać gwiazdą” Urszula Dudziak pozdrawia uczestników warsztatów. Ja to rozumiem!”

 

Magdalena Boczarska

 “Chciałam Wam podziękować, że interesuje Was pozyskiwanie kultury z legalnych źródeł i że rozumiecie jakie to jest ważne”

 

Karolina Gruszka

“Oczywiście, że jestem za korzystaniem z legalnych źródeł. I na szczęście jest to teraz coraz łatwiejsze, dzięki temu, że powstają platformy, gdzie wykupuje się abonamenty. I na tych platformach jest coraz większy wachlarz filmów, w różnych formatach: z lektorem, z napisami… Co też jest ważne.”

 

Magdalena Boczarska

 “Kultura jest takim towarem, który trudno zdefiniować. My po prostu myślimy, że możemy sobie tak po nią sięgnąć. (…) Ale idąc do sklepu musimy zapłacić za bułkę. I w momencie, kiedy sięgnięcie po nią nie jest legalne, jeśli piratujemy, ściągamy muzykę nielegalnie, to tym samym nie finansujemy jej. A co za tym idzie, tantiemy nie są odprowadzane do twórców. Ale też nie pozyskujemy funduszy na tworzenie nowych rzeczy.”

 

Piotr Głowacki

“Spotykacie się, żeby rozmawiać o tym, jak ważne są problemy dotyczące własności intelektualnej. Ja to rozumiem!”

 

Joanna Kulig

 “Prosto z planu filmowego Joanna Kulig pozdrawia uczestników warsztatów. Ja to rozumiem”

 

Maria Dębska

“Myślę, że bardzo mało się o tym mówi, kiedy jesteśmy dziećmi, nastolatkami, jak się powinno postępować z dziełami sztuki. Że to ktoś zrobił, i że za to trzeba zapłacić. Nie miałam takiej świadomości. Dopiero dowiedziałam się będąc dorosłą osobą, że piractwo, to jest przestępstwo. I że to jest obciach oglądać filmy nielegalnie.”

 

Roksana Węgiel

“Cieszę się, że chcecie się więcej dowiedzieć o własności intelektualnej. Ja to rozumiem!”